8 maja obchodzimy wspomnienie św. Stanisława ze Szczepanowa. Z tej okazji przypominamy życiorys patrona naszej szkoły.
Stanisław ze Szczepanowa (również Stanisław Szczepanowski) urodził się 26 lipca ok 1036 roku w Szczepanowie koło Bochni.
Pochodził z możnego rodu Turzynów właścicieli Szczepanowa i okolicznych miejscowości. Studia odbył – zgodnie z ówczesnym zwyczajem – za granicą, w szkole katedralnej w Leodium (Liege w Belgii) lub w Paryżu.
Święcenia kapłańskie Stanisław przyjął w roku 1060. Biskupem krakowskim został 1072 roku. Za jego największą zasługę uważa się wyjednanie u papieża Grzegorza VII wskrzeszenia metropolii gnieźnieńskiej, dzięki czemu wygasły roszczenia metropolii magdeburskiej do zwierzchnictwa nad diecezjami polskimi. Biskup Stanisław cieszył się w kraju ogromnym autorytetem. Dał się poznać jako duszpasterz gorliwy, ale bezkompromisowy.
Między biskupem Stanisławem a królem Bolesławem wybuchł konflikt, którego podłoże nie jest dziś w pełni znane.
Stanisław jako jedyny miał odwagę upomnieć króla za sianie publicznego zgorszenia i niewłaściwe postępowanie wobec poddanych, a następnie nałożył na niego karę ekskomuniki, przez co nie tylko wykluczył go z Kościoła, ale także zwolnił poddanych od posłuszeństwa władcy. To wydarzenie rozwścieczyło Bolesława tak bardzo, że 11 kwietnia 1079 roku udał się do kościoła na Skałkę i w czasie Mszy świętej zabił biskupa uderzeniem miecza w głowę (potwierdzają to badania archeologiczne). Potem nakazał ciało Stanisława poćwiartować. Powszechnie znana jest legenda o cudownym zrośnięciu się porąbanych części ciała biskupa. Straszliwy czyn królewski wzbudził bunt możnowładców z terenu małopolski co spowodowało, że Bolesław Śmiały musiał schronić się na Węgrzech i już nigdy nie powrócił do Polski.
Ciało biskupa Stanisława zostały pochowane w kościele św. Michała Archanioła na Skałce. W 1088 roku dokonano przeniesienia doczesnych szczątków biskupa do katedry krakowskiej na Wawelu, gdzie znajdują się do dziś.
Kanonizacji biskupa Stanisława Szczepanowskiego dokonał papież Innocenty IV, dnia 17 września 1253 roku w Asyżu.
Biskup Stanisław Szczepanowski jest jednym z pierwszych polskich świętych.
Papież Jan XXIII w 1963 roku ustanowił św. Stanisława wraz ze św. Wojciechem i Najświętszą Maryją Panną Królową Polski pierwszorzędnymi patronami Polski.
Papież Jan Paweł II nazwał św. Stanisława „patronem chrześcijańskiego ładu moralnego”.