“Każdy świat ma własna tajemnicę i dostęp do niej jest tylko na drodze poznania języka.”
/ Ryszard Kapuściński/
CZY MOŻNA SIĘ SKUTECZNIE UCZYĆ JĘZYKA!
(Artykuł dostępny na stronie internetowej: http://www.coolschool.pl/?sInfo=lerning )
Zanim stwierdzimy, że każdy może skutecznie nauczyć się języka zapytajmy, ··Dlaczego warto uczyć się języka obcego?
„A different language is a different vision of life”
– Federico Fellini, włoski reżyser
„Those who know nothing of foreign languages know nothing of their own.”
– Johann Wolfgang Von Goethe
Te cytaty wyjaśniają prawie wszystko. Znajomość języka obcego to okno na świat, nie tylko w sensie technicznym, ale i intelektualnym. Ludzie, którzy potrafią postrzegać rzeczywistość w więcej niż jednym języku, postrzegają ją wielokrotnie, za każdym razem inaczej.
Więc uczmy się języków obcych, ponieważ
1. Zwiększa to możliwość globalnego zrozumienia
2. Otwiera możliwości znalezienia ciekawej pracy
3. Zwiększa świadomość o naszym języku ojczystym
4. Pomaga w nauce innych przedmiotów. Dzieci, które uczą się języka osiągają lepsze wyniki ogólne i na egzaminach, gdyż ich pamięć i sposób organizowania wiedzy jest doskonalszy.
5. Umożliwia nam kontynuowanie nauki w dobrych szkołach,
6. Możemy czynnie uczestniczyć w życiu kulturalnym, słuchać muzyki i czytać w języku obcym, mamy lepszy dostęp do świata rozrywki
7. Podróżowanie staje się łatwiejsze i ciekawsze
8. Zawieramy przyjaźnie i znajomości niedostępne bez języka obcego
Tak, więc, wzmocnieni licznymi powodami, dla których warto się oddać szaleństwu uczenia się języka, ustalmy, co zrobić, aby języka skutecznie się nauczyć.
1. Stawiaj sobie realne cele- nie będziesz mówił po paru lekcjach, będziesz robił błędy i nie będziesz wszystkiego rozumiał. Jednak proces przyswajania języka obcego charakteryzuje się licznymi błędami, to naturalna rzecz. Tym różni się kurs językowy od kursu na prawo jazdy.
2. Ucz się częściej, ale krócej. Twoja pamięć będzie wzmacniania regularnie
3. Musisz uczyć się słówek. Język to słówka, im więcej ich znasz, tym więcej zrozumiesz i więcej powiesz. Wypracuj sobie metodę uczenia się słówek najlepszą dla siebie.
4. Bądź aktywny, używaj języka, którego się uczysz tak często jak to możliwe. Każde wypowiedziane przez ciebie zdanie zbliża cię do celu
5. Postaraj się zidentyfikować sposób, w jaki uczysz się najlepiej. Jeśli jesteś wzrokowcem pisz jak najwięcej, jeśli jesteś nieśmiały pchaj się na pierwszą ławkę.
6. Postaraj się zaprzyjaźnić z nauczycielem. Nie możesz się go bać, musisz nawiązać z nim pozytywną relację. Jeśli kontakt z osobą, która cię uczy języka obcego jest przykry, poszukaj kogoś innego.
7. Otaczaj się językiem- language exposure, czyli wystawienie się na język to kontakt z każdym możliwym użyciem języka: telewizja, piosenka, książka, turysta, menu w restauracji, kelner i policjant. Język wchodzi w twoją podświadomość i procentuje to szybszą nauką.
Tak, więc, jeśli już wiemy, że chcemy się nauczyć, często pada pytanie, czy możemy, czy nie jest za późno, za wcześnie, czy nasza kiepska pamięć uniemożliwi nauczenie się słówek.
Na początek dwie ważne definicje,
Language acquisition – przyswajanie języka. To naturalny proces, bez świadomego zdobywania wiedzy, wykorzystujący intuicję oraz podświadomość, relacje w stosunku do innych ludzi. Proces ten przypomina przyswajanie języka przez małe dziecko, które w wieku około 2 lat, bez uczęszczania na kursy zaczyna świadomie posługiwać się językiem swoich opiekunów.
Language learning – uczenie się języka. To typowy proces poznawania języka na lekcji, kursach, zajęciach. Uczymy się gramatyki, reguł przy wykorzystaniu naszego potencjału intelektualnego. Poznając język teoretycznie mamy nadzieję, że pewnego dnia zaczniemy się posługiwać nim praktycznie.
Perfekcyjna sytuacja dla ucznia to połączenie tych dwóch form przyswajania języka. Aby to osiągnąć najlepiej szukać zajęć, gdzie mamy kontakt z dobrze przygotowanym lektorem, który jest w stanie uczyć nas reguł i zasad, oraz z native-speakerem, czyli nauczycielem niemówiącym po polsku, tak, aby dał nam namiastkę naturalnego procesu przyswajani języka.
Tak, więc, czy można skutecznie nauczyć się języka? Oczywiście, ale trzeba uświadomić sobie, że to nie matematyka, informatyka czy każdy inny przedmiot szkolny. Język obcy to także nasze podświadome zachowania, kontakt społeczny z ludźmi, myślenie w innym języku. Jeśli w swoich lekcjach odnajdujesz te wszystkie elementy, jesteś na dobrej drodze. Nie ma ludzi bez talentu do języka, jeśli opanowałeś swój język ojczysty, nie ma żadnych powodów, abyś nie opanował języka obcego.
Na koniec bardzo ważna obserwacja. Czy zauważyliście, że w języku polskim istnieje określenie: chodzę na angielski ( niemiecki, włoski, etc.). We wszystkich innych językach mówi się – uczę się angielskiego, może więc zacznijmy się uczyć, a przestańmy chodzić!!!