W dniu 5 czerwca 2014 roku odbyła się w naszej szkole „Lekcja wolności” upamiętniająca 25 rocznicę pierwszych częściowo demokratycznych wyborów do sejmu i demokratycznych do senatu. Uczniowie klasy V przygotowali okolicznościowe plakaty odzwierciedlające nastroje społeczne tamtych dni. Krótka pogadanka nauczyciela, z wykorzystaniem przygotowanej gazetki, przybliżyła nam, jak przebiegał proces przemian ustrojowych w naszym kraju. Wspomniano o okolicznościach podjęcia rozmów z opozycją przy tzw. ”okrągłym stole”. Uczniowie poznali głównych bohaterów 25-lecia wśród których byli: Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Leszek Balcerowicz, Jerzy Buzek, Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski. Polacy nie zapomnieli o pomocy jakiej udzielały nam kraje demokratyczne Europy Zachodniej oraz USA, dlatego dzisiaj tak mocno solidaryzujemy się z narodami walczącymi o wolność i demokrację. Uczennice klasy VI: Wiktoria Biernat, Magdalena Lach, Rozalia Wójcik przygotowały wywiady z rodzicami i dziadkami na temat tamtych wydarzeń.
Uczennica Ania Stanuch przeczytała opowiadanie „O Jasiu, co się uczyć nie chciał”. Opowiadanie mówiło o tym, jak młodzi ludzie powinni dziś rozumieć i korzystać odpowiedzialnie z wolności, którą zawdzięczają walce swoich rodziców i dziadków.
Uczestnicy spotkania na specjalnej planszy wyrażali swoje opinie na temat, jak rozumieją dzisiaj słowo wolność i co ono dla nich znaczy? Wolność nie oznacza, że wolno mi wszystko!
Przeczytaj wywiady uczennic:
|