Szacunek to wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w Internecie m.in. cyberprzemocą i hejtem. Podczas obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu należy podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności oraz budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.
We wtorek, 5 lutego 2019 r. przeprowadzone zostały warsztaty pt.: „Internet bez hejtu” wraz z omówieniem standardów bezpieczeństwa internetowego w szkole, kultury i szacunku w sieci. Celem dyskusji było wyjaśnienie pojęcia cyberprzemocy, hejtu i zagrożeń, jakie z nich wynikają. Zajęcia przeprowadzono w dwóch grupach dla klas I-III oraz IV-VIII.
Natomiast przez ostatni tydzień dzieci z klas młodszych przygotowały projekty Szkolnej Maskotki Cyberbezpieczeństwa, a z klas starszych plakaty pt. „Jak wykonuje się zrzut ekranu na moim modelu smartfonu”. Prace dzieci zawisły na szkolnym korytarzu.
Organizatorem Szkolnego Dnia Bezpiecznego Internetu był pan Rafał Góra. Akcję wsparła pani pedagog Ewa Zydroń.