13 listopada 2023 r. „starszyzna” naszej szkoły, czyli uczniowie klas VI, VII oraz VIII pod opieką wychowawców: Krzysztofa Dudy, Pauliny Pyrek oraz Roberta Kozioła wybrała się na wycieczkę do Chatki Włóczykija w miejscowości Jamna. Od samego rana dzień ten obfitował w rozmaite wrażenia, zważywszy m. in. na fakt, że „ciało kierownicze” wycieczki musiało zastanawiać się nad tym, co takiego mogło się stać z pewnym „zaginionym” uczniem… Na szczęście w ostatniej chwili dotarł on na miejsce zbiórki i wtedy już wszyscy w komplecie mogliśmy wsiąść do naszego „wehikułu”, który dzięki brawurowym umiejętnościom pana kierowcy dowiózł nas szczęśliwie do samego celu (choć droga była bardzo wąska).
Następnie po zapoznaniu się z obiektem udaliśmy się do sali, w której czekali już na nas studenci fizyki AGH z Koła Naukowego „Bozon”. Żacy zaprezentowali pokaz przeróżnych doświadczeń, które z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności można wykonywać przy użyciu ciekłego, skroplonego azotu. Pasja i zaangażowanie, z którą prezentowali oni kolejne punkty swojego programu sprawiła, że prawie wszyscy słuchaliśmy ich wystąpienia z zapartym tchem, zadając także bardzo wiele pytań. Prawdziwym hitem okazały się demonstracje „latającej butelki” oraz „niebiańskich obłoków”, uzyskanych poprzez połączenie wody i ciekłego azotu o bardzo zróżnicowanych temperaturach. Oprócz tego studenci pokazali nam działanie „czarodziejskiej kuli”, obrazującej zjawisko indukcji elektrostatycznej. Niektórzy z nas byli na tyle odważni, że chwytając się za ręce utworzyli łańcuch, dzięki któremu mogli „na własnej skórze” odczuć rozchodzenie się ładunków elektrycznych ze wspomnianego źródła. Okazało się ponadto, że jeden z naszych kolegów wykazuje „ponadprzeciętne” właściwości w tym zakresie, ponieważ był on w stanie przez kilka prób skutecznie „blokować” rozchodzenie się elektronów w łańcuchu, powodując uziemienie.
Po zakończeniu pokazu udaliśmy się do stołówki na pyszną kiełbaskę, a następnie powróciliśmy autokarem wraz z opiekunami oraz panem kierowcą do szkoły. Nie sposób nam było także odmówić sobie zachwytu i zrobienia kilku „pamiątkowych fotek” na tle wspaniałego jesiennego krajobrazu Pogórza, który mogliśmy podziwiać z tarasu widokowego. W oddali widzieliśmy nawet wierzchołki szczytów tatrzańskich!
Spotkanie z fizyką połączone m. in. z „wybuchowymi efektami specjalnymi” oraz towarzyszącym w tle przepięknym jesiennym krajobrazem pogórskim stanowiło dla wszystkich bardzo ciekawe urozmaicenie „codziennego życia” szkolnego. Miejscy nadzieję, że studenci AGH uświadomili uczniom, że nauka nawet z pozoru trudnych przedmiotów może stanowić pasjonującą przygodę oraz otwierać drogę do bardzo ciekawej i kreatywnej ścieżki przyszłej kariery zawodowej. Oby tylko nam wszystkim nie zabrakło nigdy pasji i miłości do nauki!