Nasi uczniowie z klas VII i VIII oraz uczniowie klas I-III w dniach 25 i 26 lutego brali udział w ,,Spotkaniu z Nauką” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzesku na WYSTAWIE MOBILNEJ NAUKOWEJ.
Takiego projektu w Polsce jeszcze nie było – mówi Anna Pieczarka, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego. Co ważne, zwiedzający skorzystają z atrakcji bezpłatnie.
Ekspozycja jest pod wieloma względami wyjątkowa. Mieści się w naczepie, która na własnych kołach dotrze do każdej gminy w Małopolsce. To nie jest standardowy pojazd. Jego ściany rozsuwają się, aby pomieścić szkolną klasę, czyli ok. 25 osób. Do dyspozycji odwiedzających będą m.in. okulary rozszerzonej rzeczywistości, mapa zapachów, animacje, powietrzne gry, możliwość zrobienia sobie pamiątkowego selfie. A to tylko część z instalacji, które mają pomóc w zrozumieniu zjawisk biologicznych, fizycznych, chemicznych. Bardziej skomplikowane tematy wyjaśnią animatorzy.
Naczepa ma własne ogrzewanie, klimatyzację, wyposażona jest w windę oraz inne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. – To ma być centrum w miniaturze. Takie nasze laboratorium doświadczeń, nie tylko dla naszych gości, ale również dla nas – podkreśla Piotr Szymański, dyrektor Cogiteonu. Wyjaśnia, że wystawa to w dużej mierze prototyp. – Nie korzystaliśmy z gotowych rozwiązań. Te rodziły się w toku współpracy z polskimi wykonawcami.
Naukowiej to projekt rozpisany na lata. A dokładniej do połowy 2022 roku, kiedy w krakowskiej dzielnicy Czyżyny powstanie siedziba Cogiteonu z dużą wystawą o człowieku. Do tego czasu naczepa ma odwiedzić wszystkie zakątki Małopolski i obsłużyć ponad sto tysięcy uczniów.
Ekipa Cogiteonu chce wykorzystać wyjazdy do małopolskich szkół, aby poznać potrzeby dzieci i nauczycieli. Temu mają służyć warsztaty i konsultacje. – Tworzymy wyjątkowe centrum nauki, które będzie mieć nie tylko dużą wystawę stałą, ale również własny program warsztatów. Chcemy, aby oferta była idealnie dopasowana do oczekiwań przyszłych zwiedzających – tłumaczy Szymon Pitek, koordynator wystawy mobilnej Naukowiej.
Prace konstrukcyjne przy naczepie oraz eksponatach trwały 9 miesięcy. Projekt jest finansowany z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. – Wystawa mobilna ma pomóc w realizacji misji Cogiteonu – mówi dyrektor Szymański i podsumowuje: chcemy angażować mieszkańców Małopolski do inspirującego kontaktu z nauką.